Noaks Ark HIV & AIDS HIVPOSITIV AIDSJOUREN KÖNSSJUKDOMAR UTBILDNING MATERIAL TIDSSKRIFT NYHETER PROJEKT PRESS
 



pressmeddelanden
kontaktpersoner


På jakt efter hivvaccin
Internationella aidsvaccinkonferensen 2006, Amsterdam, 1/9 -06


Den Internationella Aids-vaccinkonferensen påbörjades den 29 augusti i Amsterdam, Nederländerna. Mer än 1000 renommerade hivforskare har samlats från hela världen i Amsterdam för att diskutera den senaste utvecklingen inom hivvacciner.


Ett av de största problemen som världen möter är det stigande antalet hivsmittade. Catharina Hankins från UNAIDS gav bilden av en epidemi som i större grad drabbar kvinnor, en epidemi där endast en bråkdel av dem som är i behov av bromsmediciner har tillgång till dem. Som många andra påpekade hon att det inte handlar om antigen prevention eller behandling, utan att förebyggande åtgärder och tillgång till behandling måste gå hand i hand.

På konferensen diskuterade man många av de hinder som forskare möter när de bedriver hivvaccinforskning och kliniska försök. Bland annat nämndes den stora andelen kvinnor som blir gravida under en pågående vaccinstudie och som därför måste uteslutas från studien. Detta gör att antalet försöksdeltagare minskar under studiens gång. Samtidigt är det nödvändigt att testa vaccinkandidater på sexuellt aktiva kvinnor för att kunna bedöma effektiviteten av vaccinet i denna grupp som i många länder löper större risk att smittas av hiv.

Det lades också stor vikt vid de praktiska aspekterna av att bedriva vaccinstudier på människor i olika delar av världen. Organisationen "International AIDS Vaccine Initiative" (IAVI) presenterade hur de levererar laboratorieutrustning, utbildar laboratoriepersonal och löpande kontrollerar att alla laboratorier i olika delar av världen lever upp till standarden. Erfarenhet visar att resultat från försök som genomförts i låg- och medelinkomstländer är tillförlitliga och lever upp till kvalitetskraven. Dessa länders bidrag till vaccinforskningen har stort betydelse.

Ett antal forskningsprojekt fokuserar på de sociala konsekvenserna av att delta i hivvaccinstudier. Forskare rapporterade om att det förekommer diskriminering på arbetet, när man ska teckna försäkring, eller till och med om ens partner deltar i ett hivvaccinstudie. En grupp forskare studerade närmare de sociala följderna av ett deltagande genom att regelbundet under försöken intervjua försöksdeltagare från flera olika kliniska studier. Det visade sig att det var en förhållandevis låg andel som rapporterade om diskriminering i samband med deltagandet i en vaccinstudie. Resultatet av studien visade dock att i de fall det uppstod sociala problem, så var andelen större bland unga och kvinnor.

Vidare undersökte en grupp amerikanska forskare varför det är svårt att rekrytera afroamerikaner till att delta i vaccinstudier. Forskare från "Center for Disease Control" (CDC) undersökte om det finns någon misstro mot hälsosystemet som kan förklara orsaken. Det visade sig att det fanns en misstro bland afroamerikaner, men inte mot hälsosystemet, utan mot forskare; man fruktade att utnyttjas som försökskaniner. I samband med undersökningen informerade forskare om vikten av vaccinstudier och hur de kliniska studierna är uppbyggda, vilket resulterade i en ökad villighet att delta i dessa. Utbildning och information har betydelse för inställningen till vaccinstudier och ökad kunskap bidrar till ökad vilja att delta i sådana. Detta gällde speciellt kvinnor med hög smittrisk.

Shirin Heidari, Noaks Ark - Röda Korset
Andy Grysbæk, Aidsfondet, Danmark


Stiftelsen Noaks Ark - Röda Korset arbetar förebyggande och stödjande med hiv och aids. Vi integrerar kunskap och stöd genom utbildningsverksamhet, den nationella telefonrådgivningen Aidsjouren samt stöd för hivpositiva, aidssjuka och närstående. Vi verkar både nationellt och internationellt i kampen mot hivepidemin.



Våra presskontakter i Amsterdam:

Shirin Heidari , Research Officer, tel. 08-700 46 00
Presskontakt i Stockholm: Jukka Aminoff, informationschef, tel 070-723 69 60
 



  Eriksbergsgatan 46, 114 30 Stockholm Tel 08-700 46 00 info.stockholm@noaksark.org