Stöd kampen mot hiv
I Sverige lever ca 5000 personer med hiv idag. Varje vecka får ca åtta personer i Sverige veta att de har smittats med hiv. Vem som står på tur vet ingen.
Ett hivbesked innebär inte längre att få en dödsdom. Men livet förändras. Att få hiv kan innebära både sociala och känslomässiga konsekvenser som är jobbiga att leva med. Många som lever med hiv vågar inte berätta det av rädsla för omgivningens rektioner. Och att bära på en hemlighet är tungt i längden.
Till oss kan man komma för samtal när livet känns svårt. Här kan man få kunskap om hiv och stöd att hantera alla de frågor som blir aktuella när man har hiv. Vi hjälper människor att kunna leva med och acceptera infektionen och att ta hand om sig själva och skydda andra. Här kan man ta sig ut ur ensamheten och träffa andra som lever med hiv.
Noaks Ark arbetar också för att begränsa spridningen av hiv. Vi vill ge människor kunskap för att kunna skydda sig själva och andra. I kampen mot den globala hivepidemin är ingen summa för liten. Din gåva är viktig.
Du kan göra skillnad.
Din gåva hjälper Noaks Ark att erbjuda stöd till människor som lever med hiv. Den hjälper oss också att kunna genomföra utbildningar och ta fram informationsmaterial om hiv.
Skänk pengar till Noaks Ark
Bli volontär på Noaks Ark
|